HODOWLA PSÓW "SONGO"

Zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym
pod numerem S/3860

Rok założenia
hodowli: 2001

Prowadzimy hodowlę psów Siberian Husky

 
UL. STRAŻACKA 6, TANINA 
42-714 Lisów, pow. Lubliniec
(okolice Częstochowy) 
woj. śląskie
Tel.: 0 601 303 745


Centrum Pracy z Psem SONGO

FCI

Związek Kynologiczny w Polsce

Turkmeński ałabai to pierwotna, jedna z najstarszych ras psów na świecie. Jej odrębność od szeroko rozumianych owczarków środkowoazjatyckich jest tak znacząca że na dobrą sprawę trudno ją wliczać jako element składowy szeroko rozumianych "azjatów" , rasy która została przecież jedynie sztucznie stworzona na potrzeby uproszczenia hodowli.

Turkmeny są protoplastami i przodkami nowoczesnych owczarków środkowoazjatyckich.

Turkmeński ałabai znacząco odbiega od potocznie znanych większości ludzi "ajatów" ze względu na czystość krwi (brak domieszki innych ras), użytkowy charakter , suchą konstrukcję anatomiczną, pierwotny wyraz rasowy oraz co najważniejsze dobre zdrowie i wybitną sprawność ruchową.  

Linia ta jest na tyle charakterystyczna, posiadająca swoją własną, odrębną historię i kulturę hodowli, że prawdziwy miłośnik turkmenów nigdy nie pomyśli nawet o mieszaniu ich z  popularnymi, nowoczesnymi "azjatami".

Moja droga do odnalezienia tych pśów wiodła poprzez wieloletnie poszukiwania zdrowych, sprawnych egzemplarzy , typowych psów gospodarskich ktorych charakter, budowa ciała, sprawność oraz zdrowie pozwalają na intensywną pracę psa pasterskiego-stróżującego w trudnych warunkach pogodowych i wymagającym terenie.

Po wielu latach niepowodzeń i przykrych doświadczeń związanych przede wszystkim z (w mojej opinii) wątpliwym zdrowiem nowoczesnych owczarków środkowoazjatyckich, trafiłem  wkońcu na pierwotne psy - turkmeńskie ałabaje i dopiero one mnie nie zawiodły !!!

Turkmeński Ałabai to swego rodzaju psi dinozaur którego historia jest tak długa i bogata że naszym obowiązkiem jest nie pozwolić tym wyjątkowym psom odejść w zapomnienie. 

 

 

 

Zapraszamy na stronę Centrum Pracy z Psem "SONGO" - szkolenia, hotel, konsultacje i wiele innych !!!